Що се отнася до летене, има си причина това да е за птиците. Физиологията на нашата кожа е „програмирана“ за живот на земята. Като оставим настрана стоенето с часове на едно място, което често е с размера на тостер и спането, за което при мнозина и дума не може да се отвори, нашата кожа можеда бъде много по-претенциозна.
Нека разгледаме какво точно се случва с нея, когато се намираме на над 30,000 фута над земята и как точно да спасим положението, за да ни останат все пак приятни спомени от самото пътуване.
- Пустинна влажност.
В превод: силно дехидратирана кожа. При нормални обстоятелства кожата се чувства добре при влажност между 40 и 70% в зависимост от местообитанието. В самолетните кабини влажността е към 20%, понякога и по-малко. Това е по-малко от наполовина на това, на което кожата е свикнала. И когато се сблъска с този дисбаланс, тя показва, че не е доволна – сухота, опънатост, зачервяване. Това, което можем да направим, особено в среда, в която водата не е фактор, е да се запасим с бутилирана такава, плодове и крем, богат на хиалуронова киселина, защото той означава само едно – хидратация, хидратация и пак хидратация. Тук е мястото да спомена, че една термална вода няма да помогне, тъй като водата се изпарява много бързо от кожата и само ще влоши сухотата.
- Сухота – до какво води?
Сухият въздух и ниската влажност в самолета могат да пресушат кожата до такава степен, че да се унищожи защитният й хидролипиден слой. А когато тази бариера липсва, дермата се опитва да навакса загубата на вода от кожата, като произвежда повече себум. В резултат имаме дехидратирана и същевременно мазна кожа, което причинява дискомфорт по време на полета и дълго време след това.
Онези, които са летели, се сещат за „ужасното“ кафе на борда. В действителност то е съвсем нормално, но нашите вкусови окончания са толкова сухи, че дори липсата на вкус не ни дразни толкова. По-неприятен ефект от сухотата е кръвотечението от носа и парещите зачервени очи. Решението се крие в комбинирани капки за очи и нос, чиято роля е да овлажнят лигавиците. Разбира се, не забравяйте и балсам за устни.
- Слънцезащита.
По време на полет ние сме физически много по-близо до слънцето, което означава, че вредата от UV-лъчите е по-голяма. Особено за онези, чито места са до прозорец. Тук е мястото да споменем, че влиянието на вредните лъчи е основен причинител на преждевременното остаряване на кожата, появата на бръчки и пигментации. За нощен полет не е задължително, но за дневен непременно трябва да имате слънцезащитен продукт в себе си – моята препоръка е да се спрете на някоя от следните марки – La Roche-Posay, Avene, Bioderma.
- „Високото“ отнема блясъка ни.
Онези от вас, които са си правили планински поход, биха могли да сравнят усещането при изкачване с това в самолет на хиляди километри над земята. Колкото по-нависоко се намира човек, толкова по-слабо е кръвооросяването. Затова ако човекът до вас е малко блед, не се притеснявайте.
- Подпухналост след полет? Отговорът се крие в задържането на вода.
Стоенето на едно място, както и по-солените предложения от менюто на борда са основни виновници за задържането на вода. По време на полет не се усеща, но щом кацнем, подпухналостта е напълно осезаема. Ето защо, след пътуване със самолет е необходимо да се движите повече, за да изведете излишната вода от организма.
- Стресът от пътуването може да причини сериозни кожни проблеми.
В колкото и динамичен свят да живеем, колкото и бързо да се развиват технологиите, не можем да отречем,че това по никакъв начин не редуцира стреса. Дори човек да е спокоен по време на летене, смяната на височината се усеща от организма и той сигнализира мозъка да бъде нащрек. В отговор мозъкът започва да произвежда повече кортизол (хормон на стреса), което от своя страна може да предизвика дисбаланс в кожната физиология – екзема, псориазис, сърбеж, акне. Ето защо по време на полет е хубаво дамите да нямат грим, а през час-два да почистват лицето с мокри кърпички с балансирано към кожата pH. Достатъчно е да се спазят горепосочените препоръки, за да помогнем на кожата ни да остане спокойна по време на пътуването.
Автор: Савина Данаилова
ClaimHelp е компания, създадена да работи изцяло в интерес на пътуващите с въздушен транспорт, като им помага да научат правата си и да се справят с претърпените неудобства при отмяна, закъснение на полет или отказан достъп до борда на самолета.
Ние ще ви съдействаме да получите от авиокомпанията това, на което имате право като обезщетение и ще се борим до край да защитим правата ви. Нашата мисия и основна цел е да направим пътуването по въздух един спокоен и безстресов начин да опознаете света.