Публикации от типа на “Как да направим така, че в икономична класа да се чувстваме удобно както в бизнес класа?” винаги са предизвиквали доза смях у мен. Пределно ясно е, че няма как да превърнем икономичната в бизнес класа, независимо колко скъп лосион ползваме по време на полет или какво ястие ще си поръчаме.
Въпреки това обаче, винаги има как да направим така, че да се чувстваме удобно в икономичната класа… като в икономична класа.
Разбира се, всичко започва с избор на правилната авиокомпания. Правилната, забележете, а не най-добрата, защото такова понятие не съществува – и преди сме посочвали, че всяка авиокомпания има своите плюсове и минуси, макар всички да работят в посока на подобряване на обслужването. Бюджетните авиокомпании са известни с така наречените скрити такси, незадоволително обслужване и редовно излитане от не дотам удобни летища.
Истината е, че няма как да изберете едновременно подходяща авиокомпания, евтини билети и задоволително обслужване по всички параграфи. Turkish Airlines, например, предлагат висококачествено обслужване, безплатен избор на място на борда и пътуване с много багаж без допълнително начисляване на такси. Обаче, цената на билета не е за подценяване. Ryanair, от друга страна, предлага далеч по-евтини билети, но за сметка на това килограмите и бройката на багажите е със стриктно начислена допълнителна такса, а обслужването на борда – не толкова приоритетно. Затова всеки един от нас може сам да прецени кое е важно за него при едно пътуване със самолет и да подбере авиокомпанията, която отговаря на повечето изисквания.
Много от авиокомпаниите работят в посока подобряване на удобствата в зоната за отдих, където пътници от цял свят, изчакващи прекачване от един полет на друг, убиват своето време – дали с малка дрямка, интересна книга или слушане на музика. Често пъти такъв престой продължава и 12 (дванадесет!) часа, особено при планирана почивка. Всеки, на когото поне веднъж се е налагало да преживее такъв престой, знае колко изморително и отегчаващо може да бъде. Това е и основната причина за подобряване на качеството на летищните зони за отдих – изграждане на съоръжения за деца в различни възрасти, книжарници с кафенета, кинозони и спа центрове са само част от реализираните проекти на авиокомпании като Emirates и Turkish Airlines, като използването им става срещу заплащане за достъп.
Кое е най-доброто място в самолета е спор, който винаги ще има най-малко 10 страни и всяка от тях ще приоритизира различни фактори – безопасност, удобство, близост до тоалетна или до кухнята. Лично аз предпочитам мястото да е до салона на бизнес класата. Защо?
Обикновено се качвам на борда последна – времето до полета ми е винаги добре запълнено. Нещо повече, по този начин съм и първата, която напуска самолета, или поне първа след пътниците от бизнес класата. Това спестява време, особено ако очаквате прекачващ полет, а също и сте първи на опашката за проверка на документи. Ако мислите, че не е толкова от значение колко бързо ще излезете от летището, изпробвайте този начин при следващото ви пътуване. Ще се изненадате приятно.
Нещо повече, предната част част на самолета се обслужва най-напред и по този начин можете да сте сигурни, че ще получите кафето или чая горещи, а предпочитаното от вас меню – налично. Що се отнася до вечния въпрос “До пътеката или до прозореца”, това е изцяло личен избор. Ако пътувате с приятел или партньор, резервирайте по едно от всяко; има голям шанс средното място да остане празно, а дори да не е, едва ли човекът в средата ще има против да се размени с някой от вас.