Не забравяйте, че когато сте с дете, то първосигнално регистрира най-напред негативите около себе си и ще се бори за своя комфорт. Затова не отказвайте помощ, когато ви бъде предложена; независимо дали е с възглавница, одеяло или просто съвет. Ако изпитвате нужда от нещо, обърнете се към екипажа, посъветвайте се с тях – няма да ви откажат помощ, тъй като положително и друг път на борда е имало малки пътници с големи претенции.
Шегата настрана: всеки, който е пътувал със самолет, навярно е изпитвал онова гъделичкащо усещане в ушите си, когато самолета излети и налягането спадне. В такива моменти е препоръчително да дъвчем дъвка, да смучем бонбон или да похапваме нещо. Децата не разбират на какво се дължи този дискомфорт – те знаят единствено, че не им харесва и искат да спре, а вие сте единствените, които биха могли да им помогнат. Затова дръжте под ръка биберон, бутилка, бонбон – все неща, които да са готови за малчуганите по време на излитане или кацане. Това се отнася и за вас – възползвайте се максимално от храната на борда, която, между другото, е безплатна при полети с продължителност над 3 часа и половина.
“С питане и до Цариград се стига”. Пригответе се да отговаряте на милион и един въпроси; любимото занимание на подрастващите. Чистото, неподправено детско съзнание е най-голямото предимство на децата – те виждат и разсъждават върху нещата по коренно различен начин, без всички отегчаващи и обременяващи подробности, които тормозят възрастните. Затова и вероятно ще получите въпроси, за които и през ум не ви е минавало. Времето минава неусетно, но не отписвайте златното правило: нощем е време за сън, независимо с кола, кораб или самолет пътувате. Ако ви се налага да предприемете полет на дълго разстояние, изберете нощен полет и спазвайте обичайната рутина преди сън на децата – облечете им дреха за сън, дайте им любимата играчка, почетете им любима приказка. Така детето няма да се разстройва заради променената обстановка и ще може да си отпочине, а също и вие. Не очаквайте всичко да е по мед и масло – децата са много чувствителни и със силно развито чувство за ориентация в пространството и първично, по детски изразяват емоциите си от всяка настъпила промяна. Често реакциите им са негативни, но нека това не ви обезсърчава – бъдете спокойни и се дръжте така, сякаш не се случва нищо особено – емоциите на родителя имат огледален ефект върху децата и това влияе особено много на самостоятелното им развитие като цяло.
Останалите пътници, които не пътуват с деца, в никакъв случай не бива да се смущават от присъствието на други такива. Ако сте от тях, не се притеснявайте, а дишайте дълбоко. Не забравяйте, че родителите правят всичко възможно, за да не се наруши комфорта на спътниците им. Спомнете си своето детство – стояхте ли мирни като кукли, без капчица интерес към заобикалящия ви свят? А спомняте ли си първият ви полет? В крайна сметка, дори само една приятелска усмивка би окуражила родителите и би зарадвала децата.