Както повечето държави, България също може да се похвали с успехите на свои граждани. От десетилетия жените се борят за равни права с мъжете и днес това е постигнато в почти всяко кътче на света. Едно от най-забележителните събития в историята е позицията на жените в авиацията. В последните 20 години броят на жените-пилоти значително нараства – както в авиацията, така и в други професионални направления. Въпреки този резултат, жените-пилоти съставляват едва 6% от всички авиатори. Интересен факт е, че доста мъже споделят, че биха се чувствали по-сигурни да летят със самолет, пилoтиран от жена.
Мария Атанасова е първата българка граждански пилот, както и първата жена командир на самолет тежък тип в света. В авиацията тя попада случайно – вижда обява, че набират младежи и девойки за обучение за пилоти и се записва. След това се амбицира да влезе и във Военно-въздушното училище „Г. Бенковски“ в Долна Митрополия, но по онова време там не приемали жени. След упорити молби от нейна страна правилникът е променен и през 1950 година тя завършва успешно заедно с още 12 жени. Мария Атанасова е единствената жена-пилот в света, която при тежки метеорологични условия призеява самолет на Лондонското летище „Хийтроу“.
Първата жена в света, извършила боен полет със самолет, също е българка. Това е Райна Касабова, която е едва 15-годишна, когато се състои Балканската война, в която взима учатие. На 30 октомври 1912 г. тя прелита над Одрин със самолет „Воазен“, пилотиран от Стефан Калинов. Градът е обсаден от българската армия и сред населението се разпространяват слухове, че обсадата скоро ще свърши и че турската армия е превзела Пловдив и настъпва към София. Ето защо българското командване изготвя листовки на турски и френски, които да информират одринчани за реалното им положение – че крепостта съвсем скоро ще бъде превзета и всяка следваща напразна жертва може да бъде избегната с капитулация. Именно тези листовки хвърля от небето Райна Касабова. Нейният полет бързо става известен и през 1963 г. при посещението си в България Валентина Терешкова отива лично да се срещне с нея. И тази българка умира самотна и забравена.
Първият полет на жена с безмоторен самолет в България е изпълнен от Мария Стефанова-Маркова. Първия си изпит за безмоторен летец тя взема на 24 юли 1938 г. на самолет „Цьоглинг“ 33.
Емилия Гърбова е първата жена пилот на военен реактивен самолет.
Първата жена летец, излетяла самостоятелно на моторен самолет, е Мария Богданова Недялкова. Това събитие за българската авиация се осъществява на 4 септември 1947 г.
Валентина Цветкова е единствената жена командир на правителствен „Фалкон“ в света.
Смели, красиви, необикновени българки, които оставят следа в небето над нас.
Автор: Савина Данаилова
Последни публикации
- Какви са различията в правата на пътниците в Европа и извън нея?
- 10 Полезни съвета за запазване на важни документи по време на пътуване
- 5 често срещани причини за закъснения на полети и как да реагирате
- Как да избегнете проблеми с полетите по време на празничния сезон?
- Най-честите грешки при подаване на иск за обезщетение