Един от най-оригиналните паметници на Екатеринбург, разбира се, е паметникът на клавиатурата. Той, като първият паметник на клавиатурата в света, е създаден през 2005 г. по идея на художника Анатолий Вяткин по време на на фестивала „Дълги истории на Екатеринбург“. Откриването му се е състояло на 5 октомври 2005 г.
Всички жители на Екатеринбург се влюбват в него. Мащабът му е 30:1.
Инсталирането на клавиатурата QWERTY се състои от 86 бетонни клавиши, вкопани в земята, е извършено по специална техника: теглото на стандартните клавиши варира от 80 до 500 кг, а интервалът тежи не по-малко от автомобил – 1,5 тона. Общата площ на паметника беше 4х16 метра. До клавиатурата има стара тухлена къща, която, след появата на паметника на шега е наречена системен блок.
След откриването на паметника не се бавят и вярванията и поверията – смята се, че ако скачате от буква на буква, написвайки желанието си на клавиатурата и след това “натиснете” клавиша Enter с двата крака, желанието със сигурност ще се сбъдне. Това не е толкова лесно, колкото изглежда. Според друго убеждение, тези, които „натискат“ последователно клавишите Cntr, Alt и Delete, ще „презаредят“ живота и ще отворят нова, щастлива страница в него. Ако и това се окаже не по силите на някого, можете просто да натиснете Delete – и да изтриете от живота всичко ненужно и остаряло. Вярно или не, трудно е да се прецени, но въпреки това жителите на града вече не се изненадват, когато забележат човек, който скача от клавиш на клавиш.
Готовата инсталация е придобила безпрецедентна популярност сред гражданите и туристите, които са превърнали клавишните елементи в пейки за почивка. За съжаление клавиатурата също не успява да избегне съдбата на повечето руски паметници: вандали изкореняват клавишите F1, F2, F3 и Y от земята, отнасяйки ги неизвестно къде, а логото на Apple бива приложено към клавиша на Windows. През 2011 г. паметникът е възстановен от ентусиасти. Към момента събирането на подписи е завършено в полза на включването на инсталацията в списъка на културно значимите обекти на града и региона. Съответният проект беше изпратен на местните власти за разглеждане.
Бетонната клавиатура се състои от 104 клавиша, разположени на разстояние 15 см. Размерът на инсталацията е 16×4 кв. М, понеже толкова органично се смесва с околния пейзаж, че жителите на града преименуват близките обекти в „компютърния ключ“: улица Исет се превръща в I-мрежа, а правоъгълната каменна сграда отстрани на паметника беше наречена „системен блок“.
Културолозите разглеждат този паметник като символична комбинация от европейски и азиатски ценности. Всъщност това е не само паметник на обекта на технологичната култура, дошъл от Запада, но и ландшафтна композиция, един вид ориенталска скална градина.