Годината е 2018. Китайците поставиха поредния си световен рекорд, откривайки поредното изумително строително съоръжение, което впечатлява с размах, инвестиция и иновация. Разбира се, в страната се намират не един и два от най-дългите мостове в света, но това, което отличава този е дистанцията му над морето.
Той свързва градовете Жухай, Макао и Хонконг. Сухопътната връзка между тях е 3 часа път. Чрез моста времето за достигане между тях се намалява до впечатляващите 30 минути. Дължината на моста е 55 км, 30 км от които са над водата, а 6,7 км са в подводен тунел, за да не се смущава корабния транспорт. Входът и изходът на тунела се намират на изкуствено създадени острови в морето. Останалите секции от моста представляват пътища, виадукти и наземни тунели, свързващи Хонконг и Жухай.
В направата на това морско съоръжение са вложени 420 хил тона стомана – приблизително същото количество, което би било необходимо за построяването на 60 Айфелови кули. Строежът му отнема 9 години, а сумата, която отива за реализирането му, е 20 милиарда долара. Другото, с което впечатлява морският мост е, че е проектиран по такъв начин, че да издържа на земетресения и тайфуни.
За съжаление, част от цената, която се плаща, са човешки животи – 18 работници загубват живота си по време на строителните дейности, а ранените са стотици. В същата част на морето, където е строежа, вече не се забелязват характерните обитатели – делфини. Поради тези причини проектът е активно критикуван от природозащитници и други правозащитни оргнизации.
На церемонията по откриването на най-дългия морски мост присъства президентът на Китай – Ци Дзинпин. Това е още една стъпка в изпълнението на китайския план за икономически растеж в тези три района. По моста не се движи обществен транспорт, няма и железопътна линия. За да се използва от гражданите, е необходимо специално разрешително, издаването на което става на квотен принцип. Всички преминаващи превозни средства заплащат такса. Поставени са специални камери. Една част от тях следят и лицата на шофьорите – при три прозявки от един и същ шофьор в контролния център се появява предупреждение. Другата част от камерите са охранителни и са поставени с цел да предотвратят възможни инциденти и терористични атаки.