Това е въпрос, който винаги ще има много страни. Някои хора смятат, че за запеатването на едно пътуване е необходима хубва и скъпа камера, докато други са на мнение, че и един обикновен смартфон може да постигне същото. Това е също така проблем, пред който се изправят всички, решени да предприемат пътуване – дали за няколко дни или седмици, не е от значение. Важното е, че всеки един от нас се е сблъсквал или ще се сблъска с тези погрешни схващания, които е добре да разсеем, тъй като засяга способността на всеки да прави добри снимки.
- По-скъпа камера = по-добри снимки.
Е, правила съм ужасни снимки, и то със скъпа камера. Това беше едно от първите ми разочарования, когато започнах да пътувам. Бяхме закупили скъпа камера с идеята, че ще запечатаме страхотни снимки. Бързо осъзнах обаче, че че една скъпа камера може да прави също толкова лоши снимки, колкото и евтината. При това положение, защо фотографите използват скъпи фотоапарати? Това е много добър въпрос. Добре, че има фотографи, които да издадат малко тайни от „кухнята“.
SLR или фотоапарат с огледално-рефлексно изображение ще бъде приблизително със същото качество на изображението от висок клас, ако условията са добри. Ако правите снимка на неподвижен обект в добра светлина, вероятно няма да забележите голяма разлика между изображенията, направени с двете камери.
По-скъпата камера обикновено прави неща, които по-евтината камера не може да направи. Едно от тези неща не е „прави по-добри снимки“. Ето някои от нещата, които по-скъпата камера може да направи, а по-евтината камера не:
- Снимки на повече кадри в секунда.
- По-бързо запаметяване в карта-памет
- По-добро изпълнение при слабо осветени обекти
- Имат по-висока резолюция (пиксели)
- По-добро изпълнение при различни атмосферни условия и устойчивост.
- Няколко слота за карти с памет.
- Повече място за съхранение.
Всъщност, повечето хора наистина нямат нужда от повечето от тези функции. По-скъпите фотоапарати обикновено имат и по-старо или по-ново поколение сензори, поради което и цената се вдига.
Моят съвет към новите фотографи е да си купят евтина SLR или камера без огледало. Ако се сблъскате с технически ограничения с камерата, което ви пречи да направите определени снимки, трябва да обмислите надстройване. Ако просто снимате автоматично и не разработите настройките, то наистина няма смисъл да обновявате оборудването си. Един професионалист, който знае и умее как да борави с по-нисък клас камера със сигурност ще има по-добри снимки от новак с последен модел камера.
- Редакция на снимки = лъжа и измама.
Това е може би най-лошото от погрешните схващания, които хората имат относно фотографията днес и може би вината за това е на модната индустрия. Редовно в интернет се появяват статии, „изобличаващи“ уменията на редакторите с фотошоп – моделът е с неестествено тънък ханш, прекалено дълги крайници, или, което е по-лошо, такива липсват. Други хора пък създават фалшиви изображения чрез софтуер за редактиране. Това поведение кара хората да вярват, че всяко редактиране на снимки по някакъв начин нарушава реалността и фалшификацията.
От друга страна, има го и схващането, че ако не редактирате изображенията, представяте света в сурово и грубо отношение.
И двете вярвания са погрешни. Абсолютно.
Още от създаването на камерите фотографите са забелязали проблем – една сцена може да има ярки и тъмни обекти. -тъмните части изискват по-голяма експозиция, а по-светлите части изискват по-малко, но можело да се направи само една експозиция за цялото изображение. Решението е да се коригира това в тъмния обект, като се осветят части от изображението. Това е необходимо, за да се получи прилична снимка.
Въпреки че цифровите камери се подобриха значително през последните няколко години, очите ни все още са по-добри от всяка камера, създавана някога. Освен това, всички опции на камерата съществуват по някаква причина. Когато снимате автоматично, с това просто позволявате на компютъра във фотоапарата да настрои опциите вместо вас. Това не ги прави повече “реални” или “сурови” от нещата, които бихте могли да направите и сами, ако бяхте задали собственоръчно каквито и да са настройки.
Макар да са имали някои забележителни изключения, в по-голямата си част снимковите редакции са резултат от използването на същите техники, разработени през 19-ти век в тъмната стая. Единствената разлика е, че те се извършват на компютър и с това – и по-бързо. Правилното редактиране на снимки трябва да приближи образа или обекта по-близко до реалността.
Автор: Савина Данаилова